wtorek, 12 kwietnia 2011

Amarylis

Zwartnica ( Hippeastrum ) , znana jest także pod nazwą amarylis i tu mam problem bo czytając o tej roślinie - każdy pisze coś innego między innymi , że zwartnica i amarylis to nie jest to samo, że pomimo znajomości tego kwiatu następuje dużo pomyłek w sumie są one do siebie bardzo podobne. Kwiaty kwitną co roku prawie o tej samej porze a cebule w donicach mają ponad 20 lat.

Jest to bylina cebulowa najczęściej uprawiana w donicach i szklarniach na kwiaty cięte. Główny okres kwitnienia przypada na koniec zimy i wiosnę, co można regulować , sadząc kilka cebul po zimowym spoczynku w odstępach dwutygodniowych . Dobrze pielęgnowane rośliny powiększają co roku cebule i wydają po 2-3 kwiatostany na wysokiej pustej w środku łodydze a liście mają równowąskie , kwiaty kielichowate z dwoma , czterema lub nawet sześcioma kwiatami. Potrzebne jest im stanowisko słoneczne : cebule zasuszone na zimę mogą być przechowywane nawet w piwnicy, czytałam , że nawet nie zasuszone mają co roku obfite kwiaty.

Temperatura : pokojowa , zimą nie mniej niż 10 stopni C.

Podlewanie : po posadzeniu cebul ( sadzenie rozpoczynamy w grudniu ) coraz obfitsze w miarę wyrastania liści i kwiatostanów , aż do sierpnia . Podlewanie przerywamy wcześniej, jeśli liście zaczynają żółknąć. cebule trzeba zupełnie zasuszyć i w takim stanie przetrzymać do czasu sadzenia.
Nawożenie : od czasu kwitnienia do sierpnia ( do zakończenia podlewania ) co 7-10 dni nawozami mineralnymi lub zwierzęcymi.
Przesadzanie : co roku po przejściu okresu spoczynku przenosimy cebulę do nowego podłoża złożonego z ziemi kompostowej z dodatkiem piasku , starając się nie uszkodzić korzeni.

Rozmnażanie : najlepiej podczas przesadzania - przez oddzielanie cebulek przybyszowych wyrastających u podstawy starej cebuli. Skłonność do ich wydawania mają zwłaszcza cebule nie zasuszone na zimę. Młodych cebulek umieszczonych w osobnych doniczkach przez 1-2 lata nie należy zasuszać, gdyż i tak będą kwitły dopiero po osiągnięciu większej średnicy.

Szkodniki i choroby : wciornastki i tarczniki należy zmywać wodą z szarym mydłem i spirytusem ( 1 łyżeczka szarego mydła i jedna łyżka denaturatu na 0,5 litra wody ). często zdarza się porażenie przez czerwoną plamistość cebul ( czerwone plamy na cebuli i smugi na liściach , mało kwiatów ), którą można próbować zwalczać "kąpiąc " cebule ( przed sadzeniem ) w wodzie o temperaturze około 40 stopni C przez kilka godzin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz